fbpx

Rybaření pro každého? Jak vybrat nejlepší rybářský prut?

Návnada na ryby

Rybářský prut je naprostým základem, když se chystáte na ryby. Kvalita je klíčová, stejně tak i správný typ prutu. Na trhu je nespočet druhů – který je pro vás ten pravý?

Jaká je správná délka prutu?

Délka prutu je jednou z prvních věcí, na kterou je potřeba se při výběru zaměřit. Délka prutu má velký vliv na to, jak daleko můžete nahazovat. Delší pruty obvykle umožňují delší nához, ale hůře se s nimi manévruje. Na druhou stranu kratší pruty umožňují mnohem větší kontrolu, což se hodí například při rybaření s dětmi. Pro začátečníky se obecně doporučuje rybářský prut o délce 215 cm.

Jaký zvolit materiál tyče?

Materiál prutu má velký vliv na jeho výkon. Z čeho můžete vybírat?

●       Sklolaminátové tyče

Rybářské pruty ze skleněných vláken jsou velmi silné, odolné a vydrží opravdu hodně. Jejich výroba je vcelku snadná, takže jsou i cenově dostupné. Odolnost a relativně nízká pořizovací cena z nich dělají dobrou volbu pro začínající rybáře.

●       Grafitové tyče

Grafitové pruty jsou lehčí varianty k těm sklolaminátovým. Skvělou vlastností těchto prutů je, že jsou velmi citlivé na záběr. To spolu s nižší hmotností znamená, že nahazování může být skutečnou radostí. Bohužel jsou o něco ehčí ve srovnání se sklolaminátovými pruty stejné třídy.

●       Sklokarbonový kompozit

Pro rybáře toužící po výkonu jsou nejlepší kompozitní tyče. Směs grafitu a skleněných vláken poskytuje potřebnou flexibilitu, aniž byste museli oželet citlivost prutu. Sklokarbonový kompozit je materiál, který umožňuje lovit v různých vodách – jde o investici, která se rozhodně vyplatí.

Jakou chtít „rychlost prutu?

Pomalá, střední, nebo rychlá akce? Rychlost prutu je klíčová výkonnostní složka rybářského prutu, je dána jeho materiálem a tvarem a určuje, jak moc se prut ohne. Akce také stanovuje, s jakou rychlostí se prut vrátí ze zatížené do původní polohy.

●       Rychlá akce

Pruty s rychlou akcí se ohýbají v horní části těsně pod špičkou. Jsou citlivé a vhodné na tahání těžkých ryb.

●       Střední akce

Pruty se střední akcí se ohýbají ve své horní polovině. Dobře s nimi nachytáte velké i malé ryby.

●       Pomalá akce

Pruty s pomalou akcí se ohýbají až k rukojeti. Na rozdíl od prutů s rychlou akcí vyžadují ohyb prutu, abyste při záběru ryby táhli více dozadu. Ale jakmile je háček zaseknutý, je udržení správného napětí na rybě mnohem snazší.

Vyznejte se ve značení prutů

Teď už víte, podle čeho si vybrat rybářský prut. Jak se ale vyznat v označení, které nese? Běžné označení prutu obsahuje typ prutu, délku a vrhací zátěž:

Název výrobce a typu, 3 m, 100 g

Většina výrobců uvádí specifikace svých prutů v tomto pořadí. Pokud si prut kupujete v obchodě, vždy můžete požádat prodavače, aby vám vysvětlil, co který symbol znamená.

Zdroj náhledové fotografie: Yasir–Photographer / Shutterstock.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články