Že je doba krapet hektická a frustrující víme všichni. Není to nic nového. U nás ve městě na náměstí dokonce visí obrovský plakát s textem: „Zvládněme to!“ Ten však ve mně naopak vyvolává nepříjemný pocit. Jak tohle doopravdy „dát“? S nadhledem.
Nadhled není synonymum pro ignoraci problému
V nedávném článku se Honza zmínil o strachu a napsal to moc pěkně. Já na to konto připojuji schopnost zvanou nadhled. Já ho mám, ale říkají mi, že všechno beru na lehkou váhu. Jenže nadhled neznamená problém ignorovat a nerespektovat pravidla. Naopak. Nadhled znamená přijmout problém, uvědomit si možné následky, udělat to nejlepší, co je v našich silách, a… Jít dál. Prostě se v tom netopit a hledat dobré.
Vytvořit si vlastní nadhled není snadné
Plno lidí v domnění, že našlo svůj nadhled, veřejně prohlašuje rádoby vtipné poznámky o koronaviru a zlehčuje je. Problém je, že v hloubi duše se tito lidé bojí a jde o pouhou masku. Doma je to psychicky dožene.
Zapadnout v problémech je lehčí
Kde vzít nadhled? Jak se zbavit strachu, panických pocitů a vlastních domnělých rizik? Vždyť je mnohem snazší zabřednout do trablí s davem a strachovat se společně. Nadávat na nedostatek roušek, na vládu a její neschopnost, na nezodpovědné jedince, kteří navštěvují své chalupy a známé, pořádají hromadné grilovačky a chodí venku bez roušek. Člověka by to možná zvedlo i ze židle, že?
Jak si vytvořit vlastní nadhled?
Přeprat rozum je těžké. Někdy i nereálné. Zvláště v případě, je-li naše mysl vyděšená k smrti. V takovém případě navrhuji návštěvu psychologa, který nám s nepřirozenými až panickými stavy pomůže. My se zaměříme na situaci, kdy jsme schopni ovládnout sami sebe.
Pravidla budování vlastního nadhledu
- Pečlivě se seznamme se situací. Nemá cenu mazat si med kolem úst a dělat, že se nic neděje. Zkrátka děje.
- Zjistěme si, co můžeme udělat nejlépe pro ochranu svojí i ostatních. Jak pomůžeme dalším lidem?
- Uvědomme si, že nic z toho nezměníme. Musíme situaci přijmout tak, jak je.
- Logicky si rozeberme situaci a hledejme možné „bezpečnostní díry“. Například se nemusíme obávat o své prarodiče, pokud víme, že tráví čas doma společně nebo na zahrádce a nikam nechodí. Nákup jim přivezeme sami, podáme jim ho venku a odcházíme. To je ukázka toho, že nemusíme dělat z komára velblouda.
- Zajímejme se o své okolí. Jak se cítí? Nepotřebuje pomocnou ruku? Nebo přítele na telefonu?
- Neshazujme svými názory ostatní. Nezveličujme situaci ani nesnižujme hodnotu názoru jiných lidí. Někteří z nás jsou skutečně velice vyděšení. Tím, že se jim budeme posmívat, nic nezlepšíme. Naopak. Buďme trpěliví.
- Dovolme si žertovat. Nemusíme vždy držet vážnou tvář. Umět se zasmát i zlým věcem je dobré. Každý máme jiný vkus na humor, ale pokud nám černý humor nevadí, prostě si udělejme radost. Nikomu tím neublížíme a aspoň víme, že to s námi ještě není tak zlé.
- Nepoddávejme se různým teoriím a nepodporujme domněnky. Například: „Jde o spiknutí mezi Amerikou a Čínou. Cílem je zbavit svět seniorů…“ A i kdyby ano, tak co? My to neovliníme. A opět nemá cenu se tím užírat. Žijme svůj život naplno v každém okamžiku, abychom pak nemuseli ničeho litovat.
Co nám s budováním nadhledu pomůže?
- Pišme si deník, sledujme své myšlenky a nebojme se s nimi pracovat.
- Věnujme se osobnímu rozvoji a naučme se sami sebe respektovat.
- Neváhejme požádat kohokoli o pomoc – ať už jde o běžné zvládání situace nebo o budování nadhledu.
Proč nadhled?
- Nadhled nás zbaví stresu.
- Nadhled nás naučí brát věci s odstupem.
- Naučíme se rozlišovat skutečné problémy od těch domnělých.
A co vy, pánové? Umíte brát věci s odstupem a vytvořit si nadhled i v těžkých chvílích?