SEO (optimalizace pro vyhledávače) dokáže vystřelit organickou návštěvnost webu do nebeských výšin. A přesto se do ní většina podnikatelů nepouští, protože jim připadá moc složitá. Co dělat, když se chcete pustit do optimalizace, ale nejste profík? Sepsali jsme pro vás 8 aktivit, které hravě zvládnete sami bez pomoci SEO specialisty.
- Zjistěte, jak jste na tom se SEO teď
Než začnete, musíte mít na sto procent jasno v jedné věci: jak jste na tom teď. Díky tomu zjistíte, čemu byste se vůbec v rámci optimalizace měli věnovat. Musíte vědět, které vaše stránky si ve vyhledávání vedou dobře a které naopak potřebují vylepšit, zda vyhledávač vůbec váš web indexuje nebo jestli zvýšení návštěvnosti nebrání pomalé načítání webu. Většinu základních údajů zvládnete zjistit sami – pomůžou vám bezplatné online nástroje, jako například:
- PageSpeed Insights pro zjištění rychlosti webu
- Google Analytics pro odhalení návštěvnosti jednotlivých stránek
- MOZ pro analýzu domény
- Udělejte si jednoduchou analýzu klíčových slov
Jednou z hlavních metod optimalizace pro vyhledávače je používání klíčových slov – neboli slov, která vaši potenciální zákazníci vyhledávají. Jak to zjistíte? Odpovědí je analýza klíčových slov. Tu můžete jednoduše provést v Google Ads (pro Google) a Sklik (pro Seznam) – oba nástroje jsou zdarma, stačí si v nich vytvořit účet.
Zadejte do nástrojů fráze či slovní spojení, která by uživatelé mohli vyhledávat – například „přírodní kosmetika“, „organická kosmetika“ nebo „kde koupit bio kosmetiku“, pokud vlastníte e-shop s přírodní kosmetikou. Nástroje vám poté ukážou, jestli uživatelé tato klíčová slova vyhledávají a jaká je jejich měsíční hledanost.
- Zakomponujte klíčová slova do obsahu na webu
Klíčová slova byste měli přirozeně používat ve všech textech na webu – v názvech stránek a kategorií, v blogových článcích, v popisech produktů i v meta tazích (o těch bude řeč později v článku). Slova nemusíte použít přesně v té podobě, ve které vám je zobrazil Sklik nebo Google Ads – vyhledávače už jsou natolik chytré, že si dokáží poradit i s množným číslem, jiným pádem a skloňováním, nebo dokonce synonymem.
Hlavní roli by měla hrát přirozenost. Raději pište texty, které obsahují méně klíčových slov, ale jsou čtivé, srozumitelné a pro čtenáře užitečné. Text přehlcený klíčovými slovy žádný čtenář nedočte, a vyhledávač navíc pozná, že se ho snažíte obelstít, a vaši pozici ve výsledcích vyhledávání nezvýší, ale naopak srazí.
- Sbírejte zpětné odkazy
Budování sítě zpětných odkazů neboli linkbuilding je aktivita, kdy:
- pomocí odkazů propojujete stránky a texty na svém vlastním webu (interní linkbuilding)
- vyjednáváte s cizími weby, aby ve svém textu odkázaly na váš web (externí linkbuilding)
Proč byste to dělali? Vyhledávač podle zpětných odkazů posoudí, nakolik je váš web kvalitní a důvěryhodný. Čím více odkazů na váš web povede a čím kvalitnější budou, tím lepšího umístění se ve výsledcích vyhledávání dočkáte.
- Pamatujte na mobily
Přes 50 % návštěvníků na weby přichází z mobilních telefonů. Jak asi musí být nadšení, když se web nepřizpůsobí velikosti jejich displeje a oni musí luštit titěrná písmena a orientovat se ve špatně zarovnané grafice? Hádáte správně: Nadšení nejsou ani trochu. S nejvyšší pravděpodobností kvůli tomu web opustí.
Schopnosti webu přizpůsobit se velikostem různých displejů se říká responzivita. Pokud si nejste jistí, jestli je váš web responzivní, zjistíte to snadno – postupně si ho otevřete z několika různých zařízení. Jestliže zjistíte, že responzivní není, raději se o úpravy nepokoušejte sami a řekněte si o pomoc programátorovi. Přepisování zdrojového kódu bez patřičných znalostí nedoporučujeme.
- Vyplňte meta tagy
Kromě textů, které jsou jasně viditelné na stránce, web obsahuje také další texty, které na první pohled nevidíte – ale vidí je vyhledávač. Ten podle nich usuzuje, jaké je hlavní téma dané stránky. A také je vidí uživatel – když zadá vyhledávací dotaz do Googlu a prohlíží si výsledky. Schválně, zkuste to a něco vyhledejte. Velké modré nadpisy jednotlivých výsledků jsou meta titulky a delší černé texty pod nimi – většinou dvě nebo tři věty – jsou meta popisy.
Možnost vyplnit tyto meta tagy pravděpodobně najdete v administraci svého webu, když upravujete texty na jednotlivých stránkách. Všude, kde to jde, meta titulek i popis vyplňte. Jak? Oba by měly být krátké a výstižné, obsahovat klíčové slovo a lákat uživatele k rozkliknutí.
- Posviťte si na URL adresy
Prohlédněte si následující dvě URL adresy:
- www.vymyslenyweb.cz/dsjfio758w-sdi4h4-sdgr/sdk-56
- www.vymyslenyweb.cz/obleceni/damske-sukne
První je náhodně vygenerovaná a vůbec uživatelům ani vyhledávačům neříká, kam vede. Z druhé je to naopak jasně poznat, a tak je to správně. URL adresa by měla být pro každou stránku vašeho webu unikátní a výstižná, dopředu by mělo být znát, kam uživatele zavede.
- Zvyšte rychlost načítání
Rychlost načítání přímo ovlivňuje, jak vysoko ve výsledcích vyhledávání se váš web zobrazí. Pravděpodobně správně hádáte, že čím rychlejší web, tím lépe. Proto byste se měli zbavit všech prvků, které ho zpomalují. To je nejčastěji:
- nepoužívaný zdrojový kód
- příliš veliké obrázky
- několikanásobné přesměrování
Příčin může být samozřejmě spousta, toto jsou ale ty základní, které zvládnete odhalit sami.
SEO chce čas
SEO vám nepřinese výsledky dnes, zítra, a dokonce ani za týden. U naprosté většiny webů se výsledky dostavují v řádu měsíců. Na optimalizaci pro vyhledávače byste přitom měli pracovat průběžně a pravidelně – nemá smysl web jednou optimalizovat a pak ho nechat být. Pravidelně kontrolujte rychlost načítání, přidávejte nové texty s klíčovými slovy a získávejte zpětné odkazy. SEO vám zabere spoustu času, ve výsledku se ale vyplatí.
Zvládnete to sami? Základy ano, pokročilou optimalizaci nejspíš ne
Základní optimalizaci, kterou jsme v článku popsali, zvládnete svépomocí. Pod pojmem SEO se ale skrývá daleko více aktivit, které vašemu webu pomůžou a na které bez hlubšího vzdělání nejspíš stačit nebudete. Mezi nimi například:
- revize souborů sitemap.xml a robots.txt
- analýza indexace URL adres
- analýza odkazového profilu webu
- a řada dalšího
Někdy je lepší najmout SEO specialistu
Pokud se pouštíte do optimalizace svého webu, máte tři možnosti:
- Dělejte jen základy.
- Doplňte si vzdělání a SEO se naučte.
Každá z možností má svá pro a proti.
- Pokud se pustíte jen do povrchové optimalizace svépomocí, necháte si uniknout množství příležitostí, které skýtá pokročilá SEO.
- Pokud se rozhodnete, že se optimalizaci pro vyhledávače naučíte, musíte být připravení, že vás to bude stát spoustu času a úsilí. Skutečně dobrých vzdělávacích materiálů je totiž v Česku málo a naučit se perfektně ovládat všechny oblasti SEO je každodenní práce na několik měsíců.
Najmutí SEO specialisty nebo agentury vás zase bude stát peníze – na druhou stranu vám ale přinese nepopiratelné výhody v podobě ušetřeného času a pokročilé optimalizace bez starostí. Záleží jen na vás, jestli jste ochotní si za kvalitu zaplatit.