Drazí pánové! V osobním rozvoji se vždy snažíme najít to nejlepší pro vás. Rady a tipy, varianty a fígle, které vám pomohou v osobním růstu. Cílem je jednoznačně posun směrem vpřed a vzhůru. Dnes bych se chtěla podívat na osobní rozvoj z trochu jiného soudku. Začnu otázkou: Co je pro vás dobré?
Přebytek informací
V dnešní době se potýkáme především díky internetu s ohromným množstvím informací. Je velmi snadné si cokoli dohledat. Online si zajistíme kurzy, školení, e-booky či jiné materiály pro náš posun. Přečteme si články v magazínu, objednáme si knihy. Nikdy dřív to nebylo snazší.
Kam chci jít a kam směřuji?
Následkem toho však snadno zapadneme do nikdy nekončícího cyklu vzdělávání se a zcela zapomínáme na hmatatelné výsledky. Možná už jste se také stali obětí vlastních imaginárních úspěchů. Mně se to stalo. V tom ohromném zapálení a nadšení ze všech těch informací s vidinou lepších zítřků zkrátka zapomeneme konat.
Výsledek je pak přesně opačný. Místo toho, abychom prosperovali, náš stav zůstává neměnný, ba se dokonce zhoršuje. Hltáme všechny ty rady, tipy a informace. Zároveň však veškeré naše úsilí stagnuje. Ztrácíme jakousi životní jistotu, protože se pouštíme do všech osvědčených tipů. Ale kde jsme my a naše sny, cíle?
Nikdy nekončící cyklus vzdělávání
Jak už jsem zmínila, vystoupit z nikdy nekončícího cyklu vzdělávání je náročné. Rozhodně tím nechci říct, že vzdělání je špatné a měli bychom toho všichni okamžitě nechat. Nikoli. Důležitá je rovnováha – stejně jako v jiných životních odvětvích.
Čtu a konám zároveň
Osobně mívám sklon ponořit se do knihy a zhltnout ji plna nadšení „na jeden zátah“. Má to ale háček. Já už se pak k nápadům a tipům nikdy nevrátím. Ano, informace mám v hlavě a v praxi je využiji. To je správné. Ale co nápady, které mi vytanuly na mysli během čtení? Vypaří se během pár vteřin. Jsou hluboko pohřbené a pravděpodobně už o nich nikdy neuslyšíme. Je to škoda – takové nápady často bývají jedny z nejlepších.
Jak zefektivnit své vzdělávání?
1) Poznámky
Během čtení, webinářů, seminářů či přednášek a kurzů doporučuji vždy kus papíru a pero. Ano, míváme u sebe mobil. Ale je hned několik důvodů, proč ho nedoporučuji.
- nápady se do něho zapisují pomaleji
- na přednáškách je slušné mobil vypnout
- nezálohovaná data na mobilu snadno ztratíme
- poznámky v mobilu nejspíše zapadnou v hromadě dalších ikonek a aplikací
2) Pamatujme, kým jsme
Všechny informace a znalosti by nás měly inspirovat. Není cílem stát se ze dne na den jiným člověkem a začít se chovat přesně podle příruček, protože to někdo napsal či řekl. Pokud čteme vícero publikací na totéž téma, brzy zjistíme, že některé informace si mohou odporovat. Je to z důvodu, že každý autor má jiné zkušenosti, o které se s námi dělí. Nemá cenu z toho dělat vědu. Z každého zdroje si vezměme jen to, co je dobré pro nás a co s námi rezonuje.
3) Vybírejme unikátní kousky
Stalo se mi, že jsem měla potřebu utvrzovat se ve svých znalostech. Proto jsem neváhala investovat své peníze i čas do stále stejného tématu. Měla jsem totiž pocit, že stále nevím všechno. Že to, co už jsem přečetla, přece nemůže být všechno. Že to je málo, že chci víc. Pravdou je, že v některých případech toho už opravdu víc není.
Ptejme se: Je tohle to, co hledám?
Než se pustíme do nějakého tématu, vždy se ptejme sami sebe, zda je to to pravé. Osobní rozvoj nemusí být totiž vždy pouze pozitivní. Existují chvíle, kdy můžeme být negativně ovlivněni. Ať je to kvůli nesympatickému lektorovi, nevhodně podanému tématu nebo našim odlišným preferencím. Nehrňme se nikam násilím. Nevyplácí se to.
A co vy, pánové? Jak vnímáte osobní rozvoj vy? Vrháte se střemhlav po každé příležitosti, máte sklony propadávat vzdělávací mánii nebo jste spíše uvážliví?