Čeká vás túra do hor a vy přemýšlíte, co si vůbec vzít na sebe? Je dobré vědět, že počasí na horách se neustále mění, a to tak, že tam sníh může napadnout i v letních měsících. Z teplého prosluněného odpoledne se během chvilky může stát odpoledne chladné, větrné a deštivé. Poradíme vám, jak správně vybrat oblečení, aby pro vás turistika byla co nejpohodlnější.
Ponožky
Bavlněné ponožky skvěle pohlcují pot, ale na turistiku v horách je nepoužívejte, mohli byste si totiž přivodit pořádné puchýře. Místo toho vsaďte na takové, které jsou pro turistiku a sport přímo určené – měly by odvádět pot a regulovat tělesnou teplotu.
Kalhoty
Nejideálnějšími kalhotami pro letní túru v horách jsou pánské legíny nebo rychleschnoucí strečové turistické kalhoty. V chladnějších dnech byste se měli vybavit spíše softshellovými kalhotami.
Tričko
Pamatujte, že sport a turistika vyžadují pohodlné oblečení, které je prodyšné a rychleschnoucí, z takových materiálů volte i trička.
Fleecová mikina
I když hlásí vysoké teploty, do batohu si vezměte fleecovou mikinu. Jak jsme již zmiňovali, počasí na horách se mění z minuty na minutu, nehledě na to, že čím vyšší nadmořská výška je, tím je chladněji.
Pokrývka hlavy
Rozhodně nezapomínejte na pokrývku hlavy, ať už na klobouk, kšiltovku nebo šátek. Slunce na horách je o mnoho zrádnější než v nížinách.
Rukavice
Ne, opravdu jsme se nezbláznili, rukavice se na horách skutečně hodí, uvidíte sami – koneckonců, v batohu tolik místa přeci nezaberou.
Boty
Mezi nejzákladnější a nejdůležitější vybavení patří obuv. Pokud si plánujete, že si vezmete ty super kvalitní tenisky, které jste si na túru schválně pořídili, zřejmě vás moc nepotěšíme, protože ty jsou do hor naprosto nevhodné. Vhodnou obuví jsou trekové boty, tzn. pevná obuv s dobrou podrážkou a hlubokým nášlapem. Právě díky nim se můžete mnohem lépe po horách pohybovat, předejdete tak možným zraněním způsobené uklouznutím kvůli špatné obuvi. A pokud vás stihne déšť, věřte, že za takové boty budete nesmírně vděčni.
Důležitý je také batoh
Co by to bylo za túru bez správného batohu? V tomto případě je lepší penězi nešetřit a investovat do skutečně kvalitního trekingového batohu, který bude vaším “nejlepším kamarádem” po celou dobu na horách. Kvalitní batoh by měl být z pevného materiálu se zesíleným dnem, k zahození není ani spousta přihrádek a polstrované popruhy, které nikde netlačí.
Jestliže s horami teprve začínáte, držte se následujících pravidel:
1. Správná roční doba
Jen blázen by se jako začátečník vydal do hor v zimních měsících. Túru si raději naplánujte na jaro, léto a raný podzim.
2. Naplánujte si trasu
Dalším krokem je důkladné plánování trasy. Ne každý začátečník zvládne to, co jeho kolega, který se v túrách přímo vyžívá. Vyhněte se dlouhým túrám s velkým převýšením, protože jestli si hned ze začátku nastavíte laťku vysoko, ve většině případů vás to od dalších túr odradí. Spíše se zaměřte na krásy přírodních scenérií, kterými se budete po cestě kochat. A pamatujte také na to, že každá země má značení tras jiné, proto byste si i tyto informace měli vždy zjišťovat.
3. Správná obuv a oblečení jsou zásadní
Kromě kvalitního a funkčního oblečení, které je pro turistiku určené, nezapomeňte také na pláštěnku a sluneční brýle.
4. Co s sebou dalšího?
Výšlap do hor rozhodně nepodceňujte, protože se může stát ledacos. Do batohu si kromě svačiny sbalte baterku, cestovní lékárničku, opalovací krém, dostatek tekutin a nabitý telefon.
Zdroj foto: pixabay.com