fbpx

Vztah mezi spánkem a učením

Kvalitní spánek je základem pro optimální fungování mozku a celkovou tělesnou i duševní pohodu. Jakým konkrétním způsobem ale ovlivňuje vaši schopnost učit se, pamatovat si a celkově lépe vnímat a přijímat informace o okolním světě? 

Pojďme se dnes společně podívat na to, jak kvalitní spánek přímo ovlivňuje váš studijní i osobní výkon a jak můžete spánek i studium vylepšit.

Kvalitní spánek ovlivňuje učení a paměť

Když už jsme u toho učení, pojďme se podívat na nějaká ta tvrdá fakta o spánku. Spánek ovlivňuje mimo jiné následující procesy, které vám pomáhají s tím, jak se učit a lépe si pamatovat: 

Konsolidace paměti

Když spíte, váš mozek převádí informace z krátkodobé do dlouhodobé paměti – tomu se říká proces konsolidace paměti. Kvalitní spánek, zejména fáze REM (rychlé pohyby očí) a hluboký spánek, je pro upevnění nově nabytých znalostí a dovedností klíčový.

Kognitivní funkce

Spánek ovlivňuje schopnost soustředit se, rozhodovat a řešit problémy. Nedostatek spánku může vést ke snížení těchto kognitivních funkcí. To s sebou samozřejmě nese negativní dopady na schopnost učit se a efektivně pracovat.

Kreativita a inovace

Během spánku mozek pracuje na integraci informací a vytváření nových spojení. Proto jste mnohem kreativnější, lépe řešíte komplexní problémy a snáze přicházíte s novými nápady, když se pořádně prospíte.

Tipy pro lepší spánek a učení

V roce 2016 tým Stéphanie Mazzové z Lyonské univerzity publikoval v časopise Psychological Science důležitá data prokazující souvislost mezi spánkem a učením. Mladí účastníci výzkumu byli rozděleni do dvou skupin – první skupina se učila ráno a v noci, zatímco studenti ve druhé skupině studovali večer, potom se prospali a látku si zopakovali zase ráno následujícího dne. 

Výsledky ukázaly, že ti, kteří měli spánek mezi dvěma studijními sezeními, si pamatovali výrazně více informací (v průměru 10 z 16 slov) a potřebovali méně času na opakování než ti, kteří neměli možnost spát mezi sezeními (pouze 7,5 slova).

Proto vám přinášíme 5 tipů jak usnout, a podpořit tím svou schopnost efektivně se učit:

Dodržujte pravidelný spánkový režim

Jít spát a vstávat každý den ve stejnou dobu vám pomáhá s regulací vnitřních biologických hodin. Lépe tak usnete a váš spánek bude kvalitnější.

Vytvořte si ideální prostředí pro spánek

Tiché, temné a chladnější prostředí napomáhá lepšímu spánku. Pořiďte si kvalitní matraci a polštáře, které podporují pohodlí a správnou polohu těla.

Omezte používání elektronických zařízení před spaním

Modré světlo z obrazovek potlačuje produkci melatoninu, hormonu, který reguluje spánek. Snažte se omezit používání elektroniky alespoň hodinu před spaním. Pozor si dávejte i na zářivky.

Vyhněte se stimulujícím látkám

Kofein a nikotin mohou narušit spánek, proto je dobré se jim vyhnout v odpoledních a večerních hodinách.

Učte se relaxovat

Meditace a další relaxační techniky pomáhají uvolnit mysl a tělo. Díky tomu snadněji usnete a zlepšíte si kvalitu spánku.

Učení a spánek

Propojení spánku a učení v praxi

Pokud chcete zlepšit své studijní výsledky, začněte tím, že se postaráte o svůj spánkový režim. Kvalitní spánek podporuje paměť a také zlepší vaši schopnost řešit problémy a být kreativní. 

Zaveďte výše uvedené tipy do své denní rutiny a sledujte, jak se zlepšuje nejen váš studijní výkon, ale i celková životní pohoda.

Zdroj obrázků: DALLE 3

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články