Celý svět čekal, jak bude vypadat nový iPhone 12. Legendární telefon udává trendy v mobilním průmyslu už několik let. Vždy byl spojován s inovacemi, teď ovšem pravděpodobně zanedbal tu nejzásadnější. Proč se znovu rozplynuly touhy na nasazení USB-C?
Odpovědět na otázku „Proč Apple pořád nepřestoupil na standardizovaný konektor?” není vůbec jednoduché. Moc tomu nepomáhá ani fakt, že sám výrobce se k celé věci příliš nevyjadřuje. Požadavky po USB-C od zákazníků ovšem Apple musel cítit, dokonce na ně i dal v rámci většiny svých zařízení. Proč Mac i iPad napájí USB-C, zatímco uživatelé iPhonu i letos budou spoléhat na to, že v místnosti sedí další jablíčkář?
Změna není příjemná! Byť je k lepšímu
Zásadní myšlenkou znovuzrození konektoru Lightning jistě mohla být zkušenost. Ptáte se jaká? Už v roce 2003 přecházel iPod z FireWire na Dock a pro uživatele to bylo velmi nepříjemné. Příznivci Apple ovšem dopadli v historii značky i hůře. Pojďme si příběh připomenout.
Když Apple někdy v roce 2010 na rýsovacích prknech chystal iPhone 5, zjistil, že bude potřebovat nahradit legendární 30-pinový konektor. Začal tak pracovat mimo jiných partnerů se společností Intel na něčem, co dnes známe pod pojmem USB-C. Vývoj se táhl dlouho, což si Apple rozhodně nemohl dovolit. Vzal tedy co bylo, hlavně potom základní principy USB-C, malinko konektor zmenšil a vyměnil pozici pinů. Voalá, novinka dostala jméno Lightning, což hezky korespondovalo s tehdejšími Thunderbolt porty na Macu.
Rozuzlení? Konec roku 2012 přinesl šok. Přechod na nový konektor byl obrovský skok dopředu. Bohužel už se nemluvilo tolik o tom, jak bolestivý dopad z něj plynul pro věrné zákazníky. Všechno příslušenství skončilo v odpadu, lidi museli začít nakupovat od píky. Nazmar přišla hromada plastů…
„Pomůžeme přírodě, odpadu nebude tolik”
Ano, firma jako Apple rozhodně musí myslet i na ekologické dopady svých činů. Přece jenom podle čísel Lightning konektor stihla namontovat do více než miliardy zařízení celosvětově. Ani v roce 2012 tak změna nenapáchala tak šílené škody a hromadu odpadu, jako by mohla teď. Jako argument by to ale možná chtělo něco lepšího…
Nezameškal Apple šanci přejít na USB-C?
Ekologický dopad by nebyl vůbec tak šílený, pokud by se s možností přechodu počítalo už dříve. Jen tak mezi řádky, konektor USB-C byl připraven v srpnu 2014, v Macu se objevil v březnu 2015. Proč jej ale Apple nezařadil i do tehdejšího iPhonu?
Standard má své výhody i nevýhody, zvlášť když jste Apple
Když se konektor USB-C naplno standardizoval, nabízel hromadu výhod. Příslušenství bylo neomezeně, mohli jste vybírat z hromady výrobců, stejné je to podstatě i dnes. Tohle právě mělo Apple odradit. Zatímco svět Lightning kabelů doslova ovládal a mohl zajistit zákazníkům za jejich peníze opravdu slušnou funkci, trh s USB-C byl tak široký, že nabídl každému prodávat cokoli, byť to třeba ani nefungovalo. Návrh na přechod byl smeten ze stolu a nabíječky, docky a další příslušenství opět nesly konektor Lightning. Ptáte se, zda se tím přátelským chováním k zákazníkům nesnažil Apple jen zakrýt byznys? Každý přece ví, jakým způsobem funguje filozofie firmy Apple, nepotřebují to skrývat. Možná to je důvod, proč jsou nejhodnotnější firmou světa…
Ačkoli vyvolalo nenasazení USB-C vlnu nevole, pravděpodobně tlak zákazníků Apple přece jen rozhýbal. V rámci iPhone 12 se testuje Magsafe nabíjení. Třeba tak nakonec ani nebude potřeba nahrazovat. Telefonům bez konektoru jsme blíž, než si kdo myslí. To je za mě rozhodně sladká tečka.
Odradil vás konektor od koupě nového iPhonu? Používáte USB-C? Nezapomeňte v komentářích vyjádřit svůj názor a pohled na věc.